INFORMACJA O REALIZACJI STRATEGII PODATKOWEJ ZA ROK 2021
Wykaz stosowanych pojęć
Henkell Freixenet Polska, Spółka | Henkell Freixenet Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Toruniu |
Ustawa o PDOP | Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 z późn. zm.) |
Ustawa o PDOF | Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm.) |
Ordynacja podatkowa | Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.) |
PKD | Polska Klasyfikacja Działalności |
HACCP | System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli, tj. zespół wzajemnie powiązanych ze sobą procedur, stanowiących system zarządzania bezpieczeństwem żywności |
IFS | Międzynarodowy standard bezpieczeństwa żywności |
ISO 9001:2015 | Międzynarodowa norma określająca wymagania, które powinien spełniać system zarządzania jakością w organizacji |
PL-EKO-12 | Numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej nadany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, znajduje się na etykietach produktów, które są wytwarzane przez producentów certyfikowanych przez daną jednostkę |
Wprowadzenie
Zgodnie z obowiązkiem wynikającym z art. 27c Ustawy o PDOP, Henkell Freixenet Polska Sp. z o.o. prezentuje informację o realizowanej strategii podatkowej za rok podatkowy Spółki, który rozpoczął się 1 stycznia 2021 r., a zakończył 31 grudnia 2021 r.
Informacje o Spółce
Henkell Freixenet Polska Sp. z o.o. została założona 18 września 1990 r. Siedziba Spółki mieści się w Toruniu, na ul. Mazowieckiej 48. W dniu 4 lipca 2019 r. została zarejestrowana w KRS zmiana nazwy z Henkell & Co. Polska Sp. z o.o. na obecną. Spółka wpisana jest do Rejestru Przedsiębiorców pod numerem KRS 0000060202 . Wpisu dokonał Sąd Rejonowy w Toruniu VII Wydział Gospodarczy w dniu 12 listopada 2001 r.
Podstawowym przedmiotem działalności Spółki są:
⦁ PKD 11.04.Z Produkcja pozostałych niedestylowanych napojów fermentowanych;
⦁ PKD 11.01.Z Destylowanie, rektyfikowanie i mieszanie alkoholi;
⦁ PKD 11.02.Z Produkcja win gronowych.
Zarząd Spółki tworzą:
⦁ Anna Kalinowska – Członek Zarządu / Dyrektor ds. Produkcji i Inwestycji,
⦁ Tomasz Różański – Członek Zarządu / Dyrektor ds. Finansów i Controllingu,
⦁ Joanna Dolęga - Semczuk – Członek Zarządu / Dyrektor ds. Handlu i Logistyki oraz
⦁ Tomasz Leszko – Członek Zarządu / Dyrektor ds. Marketingu.
Henkell Freixenet Polska podnosi standardy żywnościowe, kultywując najlepsze tradycje produkcji alkoholi, adaptując do nich jednocześnie nowoczesne rozwiązania z dziedziny technologii i techniki. Spółka wdrożyła i doskonali system zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności, zgodny ze standardami HACCP (wg Codex Alimentarius), IFS, ISO 9001:2015 oraz uzyskała certyfikat PL-EKO-12 w zakresie obrotu produktami ekologicznymi.
Henkell Freixenet Polska jest wieloletnim, aktywnym członkiem organizacji branżowych - Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa i Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy, a także jest stowarzyszona w Izbie Przemysłowo-Handlowej w Toruniu.
Strategia podatkowa realizowana przez Henkell Freixenet Polska w roku podatkowym 2021
Spółka stosuje podejście ograniczania do minimum ryzyka podatkowego. Strategia podatkowa Spółki koncentruje się na rzetelnej, prawidłowej i terminowej realizacji obowiązków podatkowych Spółki. Dyrektor ds. Finansów i Controllingu jest zobligowany do stałego monitorowania i komunikowania Zarządowi wszelkich zdarzeń mogących mieć wpływ na pozycję podatkową Spółki, ze szczególnym uwzględnieniem zmian w przepisach o charakterze podatkowym.
Dyrektor ds. Finansów i Controllingu sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przez Spółkę regulacji prawnych o charakterze podatkowym, jak również nad realizacją obowiązków sprawozdawczych i informacyjnych wynikających z przepisów prawa. Spółka terminowo składa stosowne deklaracje podatkowe i reguluje zobowiązania fiskalne.
Spółka nie angażuje się w tworzenie sztucznych struktur podatkowych. Podejmowane przez Spółkę transakcje są przeprowadzane zgodnie z profilem działalności gospodarczej Henkell Freixenet Polska, a umowy zawierane z podmiotami powiązanymi oparte są na zasadzie ceny rynkowej. Zobowiązania podatkowe Spółki, a tym samym jej udział w ciężarach podatkowych, są dostosowane do skali i charakteru działalności gospodarczej Spółki. Kwestia obciążeń podatkowych jest uwzględniania przy podejmowaniu istotnych decyzji biznesowych, ale Henkell Freixenet Polska nie dokonuje żadnych transakcji i innych działań wyłącznie w celu uzyskania oszczędności podatkowych. Determinantą działań Spółki są przesłanki biznesowe i ekonomiczne, a nie podatkowe.
W celu ograniczenia ryzyka niewłaściwej realizacji obowiązków podatkowych, Henkell Freixenet Polska monitoruje zmiany przepisów podatkowych i ich interpretacji oraz podejmuje działania mające na celu minimalizację ewentualnych ryzyk wynikających z tego obszaru, m.in. poprzez systematyczne podnoszenie wiedzy pracowników odpowiedzialnych za realizację funkcji podatkowych, identyfikację transakcji i działań wymagających pogłębionej analizy podatkowej oraz poprzez współpracę z profesjonalnymi doradcami podatkowymi. Wsparcie zewnętrznych doradców podatkowych obejmuje przede wszystkim bieżące doradztwo podatkowe.
Ostrożnościowe podejście Spółki do akceptowanego poziomu ryzyka podatkowego przejawia się również w obszarze jego potencjalnej identyfikacji. W przypadku wystąpienia wątpliwości w wykładni prawa podatkowego na potrzeby prawidłowej kwalifikacji prawnopodatkowej określonego zdarzenia, Spółka konsultuje możliwe sposoby postępowania z zewnętrznym doradcą podatkowym i każdorazowo wybiera ostrożne podejście, znajdujące oparcie w aktualnej linii interpretacyjnej organów podatkowych i orzecznictwie sądów administracyjnych, wdrażając rozwiązania wiążące się z niskim lub ograniczonym ryzykiem sporu z organami podatkowymi w razie ewentualnej kontroli.
Spółka posiada narzędzia informatyczne, obejmujące przede wszystkim rozbudowany system księgowy pozwalający na zachowanie integralności wprowadzanych danych. Narzędzia informatyczne były dostosowane do bieżących potrzeb Spółki i pozwalały na prawidłowe przygotowanie i wypełnienie deklaracji podatkowych, sprawozdań finansowych i innych ustawowo nałożonych obowiązków.
Procesy i procedury dotyczące zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie
Strategia podatkowa Henkell Freixenet Polska znajduje odzwierciedlenie w procedurach stosowanych przez Spółkę, dotyczących realizacji jej obowiązków podatkowych.
Procesy podatkowe obowiązujące w Spółce zostały sformalizowane w postaci instrukcji i procedur dotyczących realizacji funkcji podatkowych Spółki oraz określających obowiązki pracowników, współpracowników i podmiotów zewnętrznych w zakresie wymaganym przez przepisy prawa podatkowego, w tym przede wszystkim:
⦁ przeciwdziałania niewywiązywaniu się z obowiązku przekazywania informacji o schematach podatkowych;
⦁ weryfikacji kontrahentów – metodyka należytej staranności;
⦁ cen transferowych;
⦁ inwentaryzacji;
⦁ obiegu i kontroli dokumentów;
⦁ wystawiania faktur oraz faktur korygujących, a także
⦁ zespół procedur i instrukcji o charakterze technicznym, które określają obowiązki pracowników dokonujących wpisów do systemów księgowych Spółki, którzy to mają wpływ na kwalifikację podatkową operacji gospodarczych realizowanych przez Spółkę, jak również moment ich ujęciach w rozliczeniach podatkowych Spółki.
Wdrożone procedury i instrukcje są na bieżąco aktualizowane w celu zapewnienia ich zgodności z obowiązującymi przepisami podatkowymi.
Dobrowolne formy współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej
Spółka podejmuje współpracę z organami podatkowymi we wszelkich niezbędnych formach w celu należytego wywiązywania się ze swoich obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego.
Spółka terminowo przekazuje organom podatkowym informacje podatkowe:
⦁ do których zobligowana jest na mocy regulacji podatkowych,
⦁ o które wnioskują organy podatkowe.
Informacja o obowiązkach podatkowych zrealizowanych przez Spółkę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
Spółka wywiązywała się z obowiązków podatkowych we wszystkich obszarach wymaganych przez przepisy prawa podatkowego, z uwzględnieniem zakresu działalności Spółki. W celu prawidłowego oraz terminowego wywiązywania się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego na terytorium Polski, Spółka w szczególności:
⦁ identyfikuje zdarzenia, które powodują powstanie obowiązków podatkowych;
⦁ kalkuluje i terminowo uiszcza należny podatek na konto właściwego urzędu skarbowego;
⦁ składa organom podatkowym właściwe zeznania, wykazy, zestawienia, sprawozdania oraz informacje, do których składania zobowiązują ją przepisy prawa podatkowego;
⦁ sporządza lokalną dokumentację cen transferowych oraz analizy porównawcze/analizy zgodności;
⦁ monitoruje zawierane transakcje z perspektywy przepisów Ordynacji podatkowej
o schematach podatkowych.
W roku podatkowym 2021 Spółka realizowała obowiązki podatkowe jako podatnik z tytułu następujących podatków:
⦁ podatku akcyzowego;
⦁ podatku dochodowego od osób prawnych (CIT);
⦁ podatku od towarów i usług (VAT);
⦁ podatku od nieruchomości.
Ponadto, w roku podatkowym 2021 Spółka realizowała obowiązki podatkowe płatnika (inkasenta) w odniesieniu do następujących podatków:
⦁ zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych (WHT);
⦁ podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).
Spółka uiszczała również cło, opłatę od napojów alkoholowych w opakowaniach jednostkowych o ilości nominalnej napoju nieprzekraczającej 300 ml, opłatę od środków spożywczych, opłaty środowiskowe, a także odprowadzała składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (ZUS) od wynagrodzeń wypłacanych swoim pracownikom.
Informacje o liczbie przekazanych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych z podziałem na podatki, których dotyczą
W 2021 r. Spółka nie zidentyfikowała, a w konsekwencji również nie zgłosiła, żadnych schematów podatkowych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej.
Informacje o transakcjach z podmiotami powiązanymi
Transakcje z podmiotami powiązanymi (w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o PDOP), w tym z podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów (w rozumieniu przepisów o rachunkowości), w roku podatkowym 2021 obejmowały zarówno transakcje sprzedaży, jak i transakcje zakupu.
Informacje o planowanych lub podejmowanych przez Spółkę działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych Spółki lub podmiotów powiązanych
W roku podatkowym 2021 Spółka nie planowała i nie podjęła żadnych działań restrukturyzacyjnych z zakresu:
⦁ łączenia spółek;
⦁ przekształcenia spółki w inną spółkę;
⦁ wniesienia wkładu do spółki w postaci przedsiębiorstwa spółki lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki (w tym w ramach podziału spółki);
⦁ wymiany udziałów i innych, wyżej niewskazanych,
które mogły mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych Spółki lub jej podmiotów powiązanych.
Informacje o złożonych przez Spółkę wnioskach
Spółka w 2021 r. złożyła 1 wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, dotyczącej podatku akcyzowego.
Spółka nie składała w 2021 r. wniosków o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej, wiążącej informacji akcyzowej ani wiążącej informacji stawkowej.
Informacja dotycząca dokonywania rozliczeń podatkowych na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową
Spółka nie dokonywała rozliczeń podatkowych na terytoriach ani w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 Ustawy o PDOP i na podstawie art. 23v ust. 2 Ustawy o PDOF oraz w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanym na podstawie art. 86a § 10 Ordynacji podatkowej.